Uczelniana Rada Doktorantów

Aktualności

Konferencja "Społeczny i indywidualny wymiar odpowiedzialności" 7-8.06.2018 r.

VIII Interdyscyplinarna Konferencja Doktorantów i Młodych Naukowców "Społeczny i indywidualny wymiar odpowiedzialności" 7-8.06.2018 r.

Nowe władze Uczelnianej Rady Doktorantów!

Koleżanki i Koledzy!
Kadencja obecnych władz Samorządu Doktorantów UKW dobiegła końca. Bardzo dziękujemy za podjęte działania i wytężoną pracę na rzecz naszej społeczności!

Uprzejmie informujemy, że dziś zostały wybrane nowe władze Samorządu Doktorantów UKW w składzie:
Marta Rajewska- przewodnicząca 
Ewelina Gdaniec - zastępca
Karolina Ropejko - sekretarz
Małgorzata Wielgosz - skarbnik

Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów i ciekawych przedsięwzięć.

Nowy numer Zeszytów Naukowych Uczelnianej Rady Doktorantów UKW

Z radością przekazujemy Wam nowy numer reaktywowanych Zeszytów Naukowych Uczelnianej Rady Doktorantów UKW.
Redaktor naczelna, mgr Natalia Kalkowska zachęca już do nadsyłania kolejnych tekstów do następnego wydania. 
Życzymy przyjemnej lektury!

Tom 4 do pobrania w linku: http://www.doktoranci.ukw.edu.pl/…/…/wydania_zeszyty_naukowe

Wybory do Uczelnianej Rady Doktorantów UKW!

Koleżanki i Koledzy!

W związku z mijającą kadencją Uczelnianej Rady Doktorantów informujemy, że na wszystkich kierunkach odbędą się wybory do naszych struktur, najpóźniej w terminie do 30 października br. Szczegółowe informacje o działalności URD znajdziecie na stronie www.doktoranci.ukw.edu.pl
W tym celu wyznaczeni zostali koordynatorzy na określonych kierunkach, do których możecie kierować swoje kandydatury oraz szczegółowe pytania. W stosownym czasie przekażą Wam również mailowo wiadomość o terminach wyborów.
UWAGA! Zbliżające się wybory dotyczą członkostwa w URD. Zarząd zostanie wybrany na początku listopada w trakcie wewnętrznego zebrania.
Kandydatury można zgłaszać do 16 października br. wyznaczonym osobom:
BOLOGIA I EKOLOGIA: mgr Marta Rajewska (marta.rajewska@op.pl )
HISTORIA: mgr Marta Rajewska (marta.rajewska@op.pl )
JĘZYKOZNAWSTWO I LITERATUROZNAWSTWO: mgr Alicja Żardecka (alicjazardecka@gmail.com)
NAUKI O POLITYCE: mgr Marek Barszcz (marek.dawid.barszcz@gmail.com)
PEDAGOGIKA: mgr Aleksandra Rzyska (aleksandra.rzyska@gmail.com)
PSYCHOLOGIA: mgr Monika Deja (deja.monika@gmail.com

Interdyscyplinarny Kongres Akademickiego Ruchu Naukowego IKONA 2017 .

Przekazujemy Wam zaproszenie do udziału  w pierwszym  Interdyscyplinarnym Kongresie Akademickiego Ruchu Naukowego IKONA 2017.  Wydarzenie jest organizowane przez Fundację Fundusz Pomocy Studentom we współpracy m.in. z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytetem Warszawskim i Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie...

Rekrutacja na studia III stopnia tuż tuż!

Jeżeli planujesz studia doktoranckie na Uniwersytetcie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, to zapraszamy do zapoznania się z wszystkimi niezbędnymi informacjami dotyczącymi procesu rekrutacji. Dodatkowe informacje znajdziecie także na stronie: www.rekrutacja.ukw.edu.pl

Na UKW w Bydgoszczy dostępnych jest 8 kierunków na studiach III stopnia (doktoranckich):
1. Biologia
2. Ekologia
3. Historia 
4. Językoznawstwo
5. Literaturoznawstwo
6. Nauki o polityce
7. Pedagogika 
8. Psychologia

Na każdym z kierunków jest ściśle określony termin rejestracji internetowej, składania dokumentacji oraz rozmowy kwalifikacyjnej wraz z miejscem stawiennictwa.

Akcja ANKIETYZACJA!

Koleżanki i Koledzy!

 

przekazujemy link do ankiety dla wszystkich uczestników studiów doktoranckich na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, przygotowanej przez Uczelnianą Radę Doktorantów UKW:

https://www.ankietka.pl/ankieta/279073/ankieta.html


Ankieta ma na celu poznanie Waszej opinii dotyczącej organizacji studiów doktoranckich. Udzielone informacje pozwolą na ukierunkowanie naszych działań  w przyszłym roku akademickim, zgodnie z oczekiwaniami doktorantów. Udział w ankiecie jest anonimowy i dobrowolny. Wypełnienie ankiety zajmuje 7 minut.

Będziemy wdzięczni za udostępnianie i przekazywanie informacji.

 

Zachęcamy również do odwiedzania naszego profilu na Facebook'u: Samorząd Doktorantów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Znajdziecie tu wszystkie bieżące informacje.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu mailowego lub za pośrednictwem Facebook'a.

 

Z doktoranckim pozdrowieniem,

 

Uczelniana Rada Doktorantów UKW

Konferencja "Kultura-Media-Społeczeństwo"- podsumowanie

W dn. 1-2 czerwca 2017 w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pn. Kultura-Media-Społeczeństwo (z ang. International Scientific Conference „CULTURE – MEDIA – COMMUNITY”). Organizatorem wydarzenia była Uczelniana Rada Doktorantów UKW oraz Katedra Dziennikarstwa, Nowych Mediów i Komunikacji Społecznej UKW...

W dn. 1-2 czerwca 2017 w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pn. Kultura-Media-Społeczeństwo (z ang. International Scientific Conference „CULTURE – MEDIA – COMMUNITY”). Organizatorem wydarzenia była Uczelniana Rada Doktorantów UKW oraz Katedra Dziennikarstwa, Nowych Mediów i Komunikacji Społecznej UKW. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: JM Rektor UKW, prof. dr hab. Jacek Woźny oraz Doktoranckie Forum Uniwersytetów Polskich.

W uroczystym otwwarciu konferencji uczestniczył również Prorektor ds. Studenckich  i Jakości Kształcenia, dr hab. Benedykt Odya, prof. Nadzw.

W panelu eksperckim swoje prelekcje wygłosili członkowie Komitetu Naukowego w składzie:

  • dr hab. Elżbieta Laskowska /Temat wystąpienia: Językowy obraz człowieka w Internecie;
  • dr hab. Anna Bączkowska, prof. /Temat wystąpienia: Badania korpusowe w analizie dyskursu medialnego;
  • dr hab. Grażyna Sawicka, prof. /Temat wystąpienia: Wartości w życiu współczesnych nomadów;
  • dr hab. Filip Pierzchalski, prof. /Temat wystąpienia: Reprezentacja medialna jako reprezentacja hegemoniczna;
  • dr Grzegorz Kaczmarek / Temat wystąpienia: Ambicje i oportunizm mediów.

Łącznie w dwudniowej konferencji uczestniczyło 46 prelegentów z licznych ośrodków naukowych. W tym gronie należy wymienić, m.in.: Ankara Üniversitesi, Copenhagen Business School, Donetski Państwowy Uniwersytet im W.Stusa, Uniwersytet Adama Mickiewicza, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Łódzki, University of Keele, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz wielu innych, szczególnie z Ukrainy.

Konferencja bez wątpienia miała charakter interdyscyplinarny. Tematyka obejmowała takie zagadnienia jak m.in. kultura żywego słowa w odniesieniu do kultur narodowych, językowy obraz świata w międzynarodowym dyskursie medialnym czy też przejawy kultury w mediach społecznościowych. Prelegenci wygłaszali referaty z dziedziny: językoznawstwa, politologii, socjologii, prawa, psychologii, pedagogiki, dziennikarstwa, czy też nauk o polityce. Szczególnie dużą uwagę poświęcono bieżącym sprawom, czyli walce z terroryzmem definiowanym wielorako, problemowi migracyjnemu, cyberprzestrzeni, roli mediów oraz nowym wymiarom komunikacji interpersonalnej. Poruszono także aspekt bezpieczeństwa, głównie przez pryzmat działalności jednostek policji i straży pożarnej. Zdecydowana większość wystąpień bazowała na ujęciu problemu w kontekście specyfiki przekazu w XXI wieku oraz kreowaniu rzeczywistości przez współczesne media.

Powyższe prezentacje zostały rozwinięte podczas paneli dyskusyjnych, z których wygenerowano wiele interesujących wniosków.

Warto dodać, że pierwszy dzień konferencji zakończyła uroczysta, integracyjna kolacja w restauracji ,,Ogniem i Mieczem” dla wszystkich prelegentów i zaproszonych gości.

Z relacji uczestników wynika duże zadowolenie związane z udziałem w konferencji ,,Kultura-Media-Społeczeństwo”. Aktualność poruszanej tematyki skłoniła do licznych refleksji , które uczestnicy będą mogli rozwinąć w swoich publikacjach umieszczonych w Zeszytach Uczelnianej Rady Doktorantów UKW. Mgr Natalia Kalkowska, czyli p.o. Redaktora Naczelnego Pisma będzie pozostawać w stałym kontakcie z wszystkimi Prelegentami.

To kolejna autorska, naukowa inicjatywa URD UKW. Przypomnijmy, że w kwietniu członkowie URD zorganizowali Doktoranckie Forum Uniwersytetów Polskich. Rok temu z kolei podjęto się organizacji Ogólnopolskiej Konferencji ,,Język we współczesnych dyskursach”.

O wysoki poziom merytoryczny wydarzenia zadbała Katedra Dziennikarstwa, Nowych Mediów i Komunikacji Społecznej UKW.